SHELL PERLY
Veľká časť šperkov ERIDONNA je vyrobená s použitím perál SHELL. Ide o veľmi kvalitný variant umelých perál, ktoré vo svojich šperkoch používa mnoho významných európskych ako aj celosvetových tvorcov.
Čím sa líšia od ostatných druhov umelých perál? Rovnako ako u pravých tak i u umelých perál existujú značné rozdiely. Len pre zaujímavosť – pri pravých perlách tieto rozdiely ovplyvňujú vody (sladké riečne, slané morské) a druhy lastúrnikov v ktorých sa perly pestujú. U umelých perál rozdiely súvisia predovšetkým s materiálom použitým pri ich výrobe ako aj so samotným spôsobom a procesom výroby.
SHELL perly sú vyrábané zo substancií morských perál a perlete morských lastúr, teda výlučne z prírodných materiálov a to spracovaním v prísnych laboratórnych podmienkach. Ich základ tvorí korálka vybrúsená z morskej mušle natretá perleťou. Výhodou je ich dokonalý tvar, vysoký lesk a v neposlednom rade najmä priaznivá cena v porovnaní s pravými kultivovanými perlami. Svojim zložením aj vzhľadom najviac pripomínajú pravé perly.
Zaujímavá je aj história vzniku umelých perál. Recepty na ich výrobu poznali už v 1. storočí n.l., ako inak Číňania. Istý Wang Chhung opísal v knihe Lun Heng ako vyrobiť perly chemicky či skôr alchimisticky. V roku 1300 sa imitácie perál vyrábali zmiešaním skleneného prášku s vaječným bielkom a rozdrvenými ulitami. Vyzerali takmer ako originál. Touto technikou vynikali najmä Benátčania. V roku 1680 Francúz Maurice Jacquin objavil substanciu s názvom „pearlessence“. V súčasnosti sú umelé perly vyrábané niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je aj výroba zo skla vyplneného voskom a potiahnuté perlovou esenciou. Kvalite SHELL perál sa však nevyrovnajú. Ako sme už spomínali, tá je daná práve ich materiálom a spôsobom výroby.
PERLY, ŽENY A MÓDA
Perly či už pravé alebo umelé sa hodia ku každému typu a veku ženy. Sú absolútne nadčasové a ak niekto tvrdí, že sú vhodné len pre staršie dámy, rozhodne to nie je pravda. Tu vek naozaj nezohráva žiadnu úlohu, je to len otázka vkusu a vnútorného nastavenia ženy. Dodávajú jej noblesu a jemnosť zároveň.
Trápiť sa nemusíte ani pri zladení perlového šperku s oblečením. Perlový šperk je veľmi univerzálny. Znamená to, že sa hodí skutočne ku každému outfitu. Džínsy, ležérna blúzka, top, letné vlajúce šaty, kokteilové šaty, spoločenské šaty. Všetky sú vhodnými adeptmi na doladenie a doplnenie perlami.
Tu treba prihliadať len na celkový vzhľad šperku. Rafinovanejší dizajn, bohato zdobený inými kameňmi ponechajte radšej spoločenským šatám. Naopak jednoduchý, decentný dizajn hladkých tvarov a línií s perlami nie príliš veľkých rozmerov bez rozpakov môžete dopriať svojmu bežnému dennému outfitu v podobe už spomínaných džínsov a topu. Máloktorý odev je však tak významne predurčený na doplnenie perlovými šperkmi ako svadobné šaty nevesty. Ďalej čítajte tu.
PERLY A MÓDNE VLNY
- Už v Byzancii perly zdobili masívne koruny a rúcha vládnucich rodov. Perly v korunovačných klenotoch znásobovali moc a spoločenské postavenia kráľov a kráľovien.
- V období renesancie Európu prepadol skutočný perlový ošiaľ potom čo Kolumbus priniesol prvé perly z Venezuely. Najmä v Taliansku a Španielsku bola vtedajšia móda bohatá na šaty a šperky posiate perlami; trendoví renesanční dvorania si nimi zdobili účesy a perlové šnúry ktoré nosili mnohým siahali až po kolená.
- 20.roky minulého storočia a dlhé perlové náhrdelníky jagajúce sa v rytmoch Charlestonu k sebe neodmysliteľne patria. Veľkú zásluhu na tom má aj fakt, že v tomto období sa po prvýkrát podarilo vypestovať prvé kultivované perly, ktoré v roku 1921 spôsobili veľkú senzáciu na svetovej výstave v Paríži.
- Móda 50.rokov už navždy bude spätá s nezabudnuteľnou Coco Chanel. Práve ona opätovne dostala perly na módnu špičku. Biele perlové náhrdelníky v decentnej dĺžke umiestnila na jej čierne roláky, kokteilové šaty a kostýmy a vytvorila z nich synonymum elegantného šperku modernej dámy. Ako prvá dopriala perly všetkým ženám. Predviedla, že nemusia byť pravé, ako sama tvrdila: „ Stačí že sú pekné..“